Regulamin Stanicy
załącznik nr 1 do uchwały zarządu nr 16/10.04.2024 z dnia 10.04.2024
I Postanowienia ogólne i definicje
- Stanica Żeglarska Śląskiego Yacht Clubu, zwana w dalszej części regulaminu Stanicą jest miejscem statutowej działalności Stowarzyszenia, w skład której wchodzi przystań, obiekty gospodarcze oraz socjalne.
- Stanica zlokalizowana jest w Rzeczycach przy ul. Piaskowej.
- Przystań jest to miejsce odpowiednio przygotowane do cumowania, przechowywania oraz obsługi technicznej jachtów oraz innego sprzętu wodnego. Do obiektów przystani należą: pomosty, boje cumownicze, slip, hangary oraz pozostała infrastruktura przynależna.
- Obiekty gospodarcze są to miejsca służące do bieżącego utrzymania i obsługi Stanicy.
- Obiekty socjalne to miejsca przeznaczone do przebywania Członków klubu oraz gości.
- Nadzór w zakresie organizacji, porządku i bezpieczeństwa Stanicy sprawuje Zarząd Stowarzyszenia Śląski Yacht Club – zwany w dalszej części regulaminu Zarządem SYC, a w jego imieniu Bosman lub Sternik Dyżurny, których poleceniom należy się bezwzględnie podporządkowywać.
- Zarząd SYC nie odpowiada za mienie prywatne znajdujące się na terenie Stanicy.
- Użytkowanie sprzętu pływającego oraz infrastruktury stanicy odbywa się na własną odpowiedzialność. Użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem jest zabronione.
- Za nieprzestrzeganie zapisów postanowień ogólnych zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe.
II Regulacje porządkowe stanicy
- Na terenie Stanicy obowiązuje przestrzeganie zasad niniejszego regulaminu, statutu SYC oraz ogólnie przyjętych zasad etyki i etykiety żeglarskiej.
- Stanica otwarta jest od godziny 0800 do 1600 w każdą sobotę i niedzielę. Poza tym okresem Stanica otwarta jest tylko w przypadku obecności Bosmana lub Sternika Dyżurnego.
- Zwyczajowo bandera podnoszona jest w sobotę i niedzielę o godzinie 0800 a opuszczana o godzinie 1600 z wyjątkiem przypadków szczególnych.
- W czasie, w którym bandera jest podniesiona na terenie Stanicy obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz przebywania w stanie nietrzeźwym. Na terenie Stanicy obowiązuje całkowity zakaz używania oraz posiadania środków odurzających.
- Bosman oraz Sternik Dyżurny odpowiadają za nadzór oraz egzekwowanie obowiązujących w Stanicy przepisów porządkowych.
- Teren Stanicy jest terenem zamkniętym. Prawo przebywania w Stanicy posiadają Członkowie Klubu posiadający ważną legitymację.
- Goście oraz osoby korzystające z usług Klubu mogą przebywać na terenie Stanicy po uzgodnieniu z Bosmanem lub Sternikiem Dyżurnym.
- Po wejściu na teren Stanicy osoby niebędące Członkami Klubu mają obowiązek niezwłocznego zgłoszenia się do Bosmana lub Sternika Dyżurnego.
- Zabrania się przebywania w stanicy dzieciom do lat 14 bez opieki rodziców lub prawnych opiekunów. Odpowiedzialność za dzieci ponoszą ich rodzice lub prawni opiekunowie.
- Zwierzęta mogą przebywać w Stanicy wyłącznie pod opieką właścicieli, którzy biorą za nie pełną odpowiedzialność.
- Na każdej osobie przebywającej na terenie Stanicy spoczywa obowiązek dbania o czystość i porządek.
- W wypadku wystąpienia zagrożeń należy stosować się do odpowiednich regulaminów i przepisów.
- Wprowadzanie i wyprowadzanie sprzętu należy uzgodnić z Bosmanem lub Sternikiem Dyżurnym. W przypadku sprzętu klubowego fakt ten należy odnotować w stosownej ewidencji.
- Za nieprzestrzeganie zapisów regulacji porządkowych stanicy zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe.
III Szczegółowe regulacje przebywania osób nie będących klubowiczami
- Członek klubu wprowadzając/zapraszając na teren stanicy osoby nie będące członkami klubu bierze za nie pełną odpowiedzialność.
- Członek klubu zapraszający gości powinien przedstawić osobom zaproszonym regulamin korzystania z stanicy.
- Goście w stanicy powinni przebywać pod nadzorem osoby zapraszającej.
- Za nieprzestrzeganie zapisów szczegółowych regulacji przebywania gości nie będących klubowiczami zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe.
IV Szczegółowe regulacje przebywania zwierząt na terenie stanicy
- Zwierzęta mogą przebywać w Stanicy wyłącznie pod opieką właścicieli, którzy biorą za nie pełną odpowiedzialność.
- Zwierzęta powinny przebywać na uwięzi i być pod ścisłą kontrolą właściciela.
- W ramach odstępstwa od punktu 2, zwierzęta mogą przebywać bez uwięzi w sytuacji gdy w stanicy przebywa tylko i wyłącznie ich właściciel. Za szkody wyrządzone przez zwierzęta oraz za zanieczyszczenie terenu odpowiada ich właściciel.
- Zwierzęta mają mieć zagwarantowane właściwe warunki przebywania za co odpowiedzialny jest ich właściciel.
- Za nieprzestrzeganie zapisów szczegółowych regulacji przebywania zwierząt w stanicy zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe.
V Szczegółowe regulacje korzystania z przystani
- Użytkowanie sprzętu pływającego, urządzeń i obiektów przystani niezgodne z ich przeznaczeniem jest zabronione.
- Użytkowanie klubowego sprzętu pływającego, urządzeń i obiektów przystani dozwolone jest jedynie po uzgodnieniu z Bosmanem lub Sternikiem Dyżurnym.
- Każde uszkodzenie lub wadliwe działanie sprzętu należy zgłosić Bosmanowi lub Sternikowi Dyżurnemu oraz odnotować w stosownej ewidencji lub zgłosić na klubowej platformie do rezerwacji jachtów.
- Na terenie przystani mogą pozostawać wyłącznie jednostki pływające, które zgłosiły swe przybycie u Bosmana lub Sternika Dyżurnego.
- Dzieci do lat 14 mogą przebywać na pomoście wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów, dodatkowo ubrane w kamizelki asekuracyjne.
- Osoby nie posiadające umiejętności pływackich mogą przebywać na pomoście wyłącznie ubrane w kamizelki asekuracyjne.
- Wędkowanie z pomostów i łodzi jest dozwolone w godzinach 9:00 – 19:00 za zgodą bosmana lub sternika dyżurnego.
- Członek klubu posiadający jacht i przydzielone miejsce przy pomoście lub na na boi zgłasza fakt zwolnienia oraz termin ponownego zajęcia tego miejsca.
- Na terenie przystani obowiązuje zakaz kąpieli.
- Do samodzielnego prowadzenia klubowych jachtów żaglowych lub łodzi motorowych uprawnione są osoby posiadający odpowiednio patent co najmniej żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego.
- Ze względów bezpieczeństwa oraz organizacji ruchu w przystani, gotowość do wypłynięcia należy zgłosić Bosmanowi lub Sternikowi Dyżurnemu. W przypadku sprzętu klubowego fakt ten należy odnotować w stosownej ewidencji.
- O miejscach cumowania jachtów, lokalizacji innego sprzętu wodnego oraz pozostałym ruchu jednostek w przystani decyduje Bosman oraz Sternik Dyżurny.
- Po zakończeniu pływań sprzęt klubowy należy zdać Bosmanowi lub Sternikowi Dyżurnemu zgodnie z ich wytycznymi.
- Za nieprzestrzeganie zapisów szczegółowych regulacji korzystania z przystani zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe
- Prawo do użytkowania dyżurnej łodzi motorowej przystani posiadają:
- Bosman, Bosmanmat i Maci,
- Sternik Dyżurny,
- trener sekcji żeglarskiej podczas prowadzenia zajęć sportowych,
- instruktor podczas prowadzenia zajęć szkoleniowych,
- inne osoby przebywające na terenie przystani z uprawnieniami motorowodnymi, wyłącznie podczas zaistnienia nagłego niebezpieczeństwa zagrożenia życia, zdrowia ludzkiego lub mienia.
VI Szczegółowe regulacje wypożyczania narzędzi/sprzętu klubowego
- Stanica Żeglarska SYC posiada sprzęt i narzędzia do prowadzenia bieżących napraw i obsługi jachtów, który jest na użytek członków Stowarzyszenia.
- Wszystkie narzędzia i sprzęty są wydawane za zgodą bosmana lub bosmanmata i matów.
- Osoba wypożyczająca narzędzia/sprzęt zgłasza bosmanowi taki fakt podając termin wypożyczenia oraz termin zwrotu.
- Osoba wypożyczająca sprzęt bierze za niego pełną odpowiedzialność.
- W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia osoba wypożyczająca jest zobowiązania do zgłoszenia takiej usterki oraz naprawy szkody na swój koszt lub odkupienia uszkodzonego sprzętu.
- Wszelkie nieprawidłowości w działaniu sprzętu, który chce się wypożyczyć należy zgłosić przed wypożyczeniem.
- Za nieprzestrzeganie zapisów szczegółowych regulacji wypożyczania narzędzi/sprzętu klubowego zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe.
VII Szczegółowe regulacje zajmowania miejsc postojowych pod przyczepy, namioty lub kampery.
- Wyznaczone miejsca postojowe są przydzielane wg. wytycznych Zarządu SYC.
- Miejscami postojowymi zarządza bosman, bosmanmat lub mat.
- Miejsca postojowe powinny być utrzymane w należytym porządku, a rzeczy na niej pozostawione nie mogą stwarzać zagrożenia zdrowia, życia i mienia pozostałych osób przebywających na terenie stanicy. Miejsce postojowe po opuszczeniu należy zostawić w stanie takim samym w jakim zostało zajęte.
- Za rzeczy pozostawione w wyznaczonym miejscu postojowym odpowiedzialność bierze użytkownik miejsca postojowego.
- Miejsce postojowe wraz z sprzętem tam pozostawionym w razie nieobecności właściciela musi być zabezpieczone aby uniknąć pożaru, zalania lub zniszczenia mienia klubowego.
- Miejsce postojowe może być wydzielone w sposób nietrwały i łatwo demontowalny, roślinnością lub dekoracjami ogrodowymi w sposób ustalony z Zarządem SYC.
- Zarząd SYC w razie zaistnienia konieczności ratowania życia lub mienia klubowego ma prawo przestawić przyczepę, namiot lub kamper. Zarząd SYC nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia i uszkodzenia.
- Każde miejsce postojowe posiada blokowane gniazdo energetyczne do której użytkownik miejsca postojowego ma możliwość się podłączyć za zgodą bosmana.
- Użytkownicy miejsc postojowych partycypują w kosztach utrzymania wyznaczonego miejsca postojowego w sposób określony przez Zarząd SYC.
- Klub nie bierze odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w miejscu postojowym.
- Za nieprzestrzeganie zapisów szczegółowych regulacji zajmowania wyznaczonych parcel i miejsca pod namiot, zarząd SYC może zastosować kary zawarte w punkcie VIII Przepisy końcowe.
VIII Przepisy końcowe
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy ogólne.
- Osoby nie stosujące się do postanowień niniejszego regulaminu zostaną wyproszone z terenu Stanicy. Członkowie Klubu zostaną dodatkowo pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej przewidzianej w Statucie SYC.
- Uwagi dotyczące funkcjonowania Stanicy należy zgłaszać w siedzibie klubu.
- Za nieprzestrzeganie zapisów powyższego, całego regulaminu, zarząd SYC może nałożyć kary.
- Kary są stopniowane:
- jedno upomnienie ustne,
- jedno upomnienie na piśmie.
- Dalsze nieprzestrzeganie regulaminu wiąże się z:
- prośbą o opuszczenie terenu Stanicy Żeglarskiej SYC lub
- w przypadku członków klubu, dodatkowo zawieszenie w prawach członka SYC.
- Za rażące i uporczywe nieprzestrzeganie zapisów regulaminu Stanicy Żeglarskiej SYC, Zarząd SYC może podjąć natychmiastową decyzję o zastosowaniu najwyższego wymiaru kary zgodnie z pkt. 6.
Regulamin wchodzi w życie z datą podjęcia uchwały przez Zarząd SYC tj. 10.04.2024.
Skrócony regulamin Stanicy
załącznik nr 2 do uchwały zarządu nr 16/10.04.2024 z dnia 10.04.2024.
- Na terenie Stanicy Żeglarskiej Śląskiego Yacht Clubu obowiązuje przestrzeganie zasad regulaminów Stanicy, statutu SYC oraz ogólnie przyjętych zasad etyki i etykiety żeglarskiej.
- Władzę w Stanicy sprawuje Zarząd Klubu a w jego imieniu Bosman lub Sternik Dyżurny, którzy odpowiadają za porządek w Stanicy.
- Teren Stanicy jest terenem zamkniętym. Prawo przebywania w Stanicy posiadają Członkowie Klubu posiadający ważną legitymację.
- Goście oraz osoby korzystające z usług Klubu mogą przebywać na terenie Stanicy po uzgodnieniu z Bosmanem lub Sternikiem Dyżurnym.
- Stanica otwarta jest od 0800 do 1600 w każdą sobotę i niedzielę. Poza tym okresem stanica otwarta jest tylko w przypadku obecności Bosmana lub Sternika Dyżurnego.
- W czasie, w którym bandera jest podniesiona na terenie Stanicy obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz przebywania w stanie nietrzeźwym. Na terenie Stanicy obowiązuje całkowity zakaz używania oraz posiadania środków odurzających.
- Po wejściu na teren Stanicy osoby niebędące Członkami Klubu mają obowiązek niezwłocznego zgłoszenia się do Bosmana lub Sternika Dyżurnego.
- Zabrania się przebywania w stanicy dzieciom do lat 14 bez opieki rodziców lub prawnych opiekunów.
- Zwierzęta powinny przebywać na uwięzi i być pod ścisłą kontrolą właściciela.
- Osoby nie stosujące się do postanowień niniejszego regulaminu zostaną wyproszone z terenu Stanicy. Członkowie Klubu zostaną dodatkowo pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej przewidzianej w Statucie SYC.
Niniejszy regulamin stanowi wersję skróconą Regulaminu Stanicy SYC.
Wszelkie zdarzenia losowe mające miejsce na terenie stanicy należy zgłaszać Bosmanowi, Sternikowi Dyżurnemu lub członkom Zarządu SYC.
Skrócony regulamin korzystania z przystani
załącznik nr 3 do uchwały zarządu nr 16/10.04.2024 z dnia 10.04.2024.
- Zasady korzystania ze sprzętu Śląskiego Yacht Clubu oraz ze sprzętu powierzonego Śląskiemu Yacht Clubowi określają zapisy regulaminu Stanicy, statutu SYC oraz ogólnie przyjęte zasady etyki i etykiety żeglarskiej.
- Bosman oraz Sternik Dyżurny odpowiadają za nadzór oraz egzekwowanie obowiązujących w przystani przepisów porządkowych.
- Użytkowanie sprzętu pływającego, urządzeń i obiektów przystani niezgodne z ich przeznaczeniem jest zabronione.
- Użytkowanie klubowego sprzętu pływającego, urządzeń i obiektów przystani dozwolone jest jedynie po uzgodnieniu z Bosmanem lub Sternikiem Dyżurnym.
- Na terenie przystani mogą pozostawać wyłącznie jednostki pływające, które zgłosiły swe przybycie u Bosmana lub Sternika Dyżurnego.
- Dzieci do lat 14 mogą przebywać na pomoście wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów, dodatkowo ubrane w kamizelki asekuracyjne.
- Osoby nie posiadające umiejętności pływackich mogą przebywać na pomoście wyłącznie ubrane w kamizelki asekuracyjne.
- O miejscach cumowania jachtów, lokalizacji innego sprzętu wodnego oraz pozostałym ruchu jednostek w przystani decyduje Bosman oraz Sternik Dyżurny.
- Wędkowanie z pomostów i łodzi jest dozwolone w godzinach 9:00 – 19:00 za zgodą bosmana lub sternika dyżurnego.
- Na terenie przystani obowiązuje zakaz kąpieli.
Niniejszy regulamin stanowi wersję skróconą Regulaminu Stanicy SYC.
Wszelkie zdarzenia losowe mające miejsce na terenie stanicy należy zgłaszać Bosmanowi, Sternikowi Dyżurnemu lub członkom Zarządu SYC.