I Dzierżno Cup

W dniach 5-6 października na jeziorze Dzierżno Duże koło Rzeczyc (gmina Rudziniec) odbyły się regaty I Dzierżno Cup pod honorowym patronatem starosty gliwickiego Waldemara Dombka.

Na regaty punktowane w rankingu ogólnopolskim zjechali się zawodnicy z 14 klubów, w tym jeden zawodnik ze Słowacji. Łącznie wzięło udział 78 zawodników, którzy rywalizowali w kilku kategoriach.

Zawodnicy wraz z trenerami zaczęli zjeżdżać nad jezioro już piątek w późnych godzinach popołudniowych. Po pozostawieniu przyczep wraz z jachtami i pontonami na terenie naszej stanicy udawali się w swoje miejsca zakwaterowania. W sobotę już od wczesnych godzin trwał wzmożony ruch, zawodnicy zdejmowali i przygotowywali swoje jachty do startów. Trenerzy zrzucali na wodę pontony (tutaj niezawodni na slipie okazali się być Piotr, Patryk, Adam i Mirasek, którzy byli bardzo pomocni) z których podczas regat obserwowali starty zawodników i służyli pomocą i ewentualnym zabezpieczeniem na wypadek jakiegokolwiek zdarzenia – na szczęście obyło się bez takowych. Komisja sędziowska przyjmowała ostatnie zgłoszenia do regat. Członkowie Śląskiego Yacht Clubu i Klubu Wodnego LOK Garland Gliwice pomagali w zabezpieczeniu sprzętu, rozstawianiu bojek na trasie regat, przygotowywaniu ciepłych napoi (pogoda nie rozpieszczała) oraz poczęstunku dla zawodników i trenerów, tak aby mogli się rozgrzać po zejściu z wody. Można było skosztować między innymi 2 pysznych zup z kuchni polowej przygotowanych przez naszego kuka Artura, a także pysznych ciast i przekąsek przygotowanych przez rodziców zawodników KW LOK GARLAND.

Pierwszego dnia czyli w sobotę zawodnicy zeszli na wodę na około 6 godzin, zostały rozegrane po 4 wyścigi w 4 kategoriach: Laser Radial, Laser 4.7, Optymist A i Optymist B.

Drugi dzień przywitał nas o poranku wielkim chłodem koło 4 stopni Celsjusza, na szczęście temperatura w ciągu dnia rosła, a nawet wyjrzało słońce. Zawodników nawet tych najmniejszych to nie zniechęcało i udało się rozegrać jeszcze 2 wyścigi. Komisja sędziowska mogła podsumować wyniki i po chwili Starosta Gliwicki Waldemar Dombek wręczał puchary zwycięzcom, a komandorzy współorganizujących klubów Grzegorz Kuźniak i Piotr Borowiec – dyplomy i nagrody.

Zwycięzcami I Dzierżno Cup w poszczególnych kategoriach zostali:

Laser Radial:

 1. miejsce Hania Koczar z TS KUŹNIA Rybnik,
 2. miejsce Marcin Kozubowicz również z TS KUŹNIA Rybnik,
 3. miejsce Karol Głąbik z gliwickiego Klubu Wodnego LOK GARLAND.

Laser 4.7 dziewczęta:

 1. miejsce Karolina Jałoszyńska z KŻ NYSA,
 2. miejsce Adelina Wietki z YKP Kraków,
 3. miejsce Alicja Bujas z KN LIDER Kraków.

Laser 4.7 chłopcy:

 1. miejsce Aleksander Szczygielski z KW LOK GARLAND Gliwice,
 2. miejsce Piotr Hofman również z KW LOK GARLAND Gliwice,
 3. miejsce Antoni Kasprzyk KN LIDER Kraków.

Optymist A:

 1. miejsce Piotr Grabski z SYC ZEFIR – DRAKKAR Poraj,
 2. miejsce Danuta Grudzień UKS SILESIA – OPTY Chełm Śląski,
 3. miejsce Julia Maziarz z KS ENERGETYK Jaworzno.

Optymist B na specjalne wyróżnienie zasłużyli najmłodsi, czyli:

 • Henio Farana lat 7 z UKŻ MORiS Pszczyna,
 • Ania Chrobak lat 8 z KŻ Nysa.

Optymist B dziewczęta do lat 9

 • tutaj triumfowała Patrycja Jałoszyńska z KŻ NYSA, (która pływała tak dobrze, że w ogólnej klasyfikacji Optymist B dziewczęta zajęła 3 miejsce!),
 • 2 miejsce Ania Chrobak także z KŻ Nysa,
 • 3 miejsce należało do Julii Szklarskiej z UKS WIKING Zarzecze.

Optymist B chłopcy do lat 9:

 1. miejsce Piotr Malitowski z KW LOK GARLAND Gliwice,
 2. miejsce Michał Szota z KŻ NYSA,
 3. miejsce Grzegorz Górecki z TS KUŹNIA Rybnik.

Optymist B dziewczęta:

 1. miejsce Wiktoria Sajdak (najlepsza w ogólnej klasyfikacji, tej najliczniejszej grupy zawodników) z SYC ZEFIR – DRAKKAR Poraj,
 2. miejsce Zofia Matyszkiewicz z UKS SILESIA – OPTY Chełm Śląski,
 3. miejsce Patrycja Jałoszyńska z KŻ NYSA.

Optymist B chłopcy:

 1. miejsce Karol Gaj z TS KUŹNIA Rybnik,
 2. miejsce Wojtek Wójcik również z TS KUŹNIA Rybnik,
 3. miejsce Michał Kaczmarek z KŻ Nysa.

Uczestnicy regat, którzy gościli po raz pierwszy nad Dużym Dzierżnem byli pod wrażeniem akwenu i możliwości jakie on daje. Zapowiedzieli swój udział w przyszłorocznych regatach. Mamy nadzieję, że ta impreza już na trwałe wejdzie do kalendarza regatowego Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser, a któryś z zawodników goszczących na tym akwenie to będzie przyszły Mistrz Polski, Świata lub nawet Mistrz Olimpijski – czego im z całego serca życzymy!

« Powrót do galerii

« Powrót do galerii

Komentarze są wyłączone.